Skip to content

Odmładzające działanie epithalonu

Peptydy Biowell

Istnieje wiele substancji, które są obecnie dokładnie badane pod kątem odmładzających i regeneracyjnych właściwości. Jednym z nich jest peptyd Epitalon.

Co to jest epithalon i jakie są jego charakterystyczne cechy? O tym w naszym wpisie na jego temat. Zapraszamy do lektury!

Epithalon a jego definicja i przeznaczenie

Epitalon, inaczej nazywany epithalonem, to syntetycznie utworzony peptyd. Produkuje się go na wzór tworzonej przez nasz organizm (a dokładniej szyszynkę) epitalaminy. To substancja odkryta przez rosyjskiego naukowca doktora Vladimira Khavinsona w latach osiemdziesiątych. Za jego sprawą wiemy, że nasze ciała podczas starzenia się wykorzystuje wiele procesów, które jesteśmy w stanie zatrzymać. Za ich zatrzymanie odpowiedzialna jest m.in. epitalamina, czyli syntetyczny epithalon. Dlatego też związek ten zyskał przydomek fontanny młodości i ma szansę stać się skutecznym peptydem nie tylko w zachowaniu młodego wyglądu, ale także w utrzymaniu w zdrowiu wszystkich organów.

Bardzo istotne, może być też regulowanie rytmu dobowego (chodzi o sen i regeneracje) które wraz z poprawą przemiany materii zostało zauważone w badaniach nad środkiem.

Epithalon i procesy starzenia – jaki mają ze sobą związek?

W badaniach nad organizmami ssaków dowiedziono, że za jeden z procesów starzenia stoi skracanie się telomerów w naszym DNA. Telometry to nic innego, jak końcówki komórek, które z biegiem czasu się skracają i hamują podział komórek. Utrzymanie młodości i rozwój polega przede wszystkim na zdolności komórek do ich regeneracji i wzrostu. Gdy go nie ma, rozpoczyna się powolne starzenie. Jeśli jednak za sprawą enzymu o nazwie telomeraza produkowanego przez komórki dojdzie do wydłużania telomerów, proces ten zostanie zatrzymany. Produkcja enzymu telomerazy jest stymulowana przez wcześniej wspomnianą epitalaminę, skąd wiemy, że ma ona kluczowe znaczenie w podziale komórek, regeneracji i odmładzaniu. Epitalamina zaś jest wytwarzana dzięki szyszynce, która wraz z wiekiem osłabia swoje funkcjonowanie. Jeśli zatem epitalamina może być czerpana z zewnątrz za sprawą epitalonu, oznacza to, że mamy szansę na skuteczne zatrzymanie starzenia.

Ciekawy „skutek uboczny”?

Podczas badań nad epithalonem zauważono jeszcze jedną ciekawą rzecz, mianowicie  u niektórych badanych, którzy utracili część swojego owłosienia ze względu na stres lub wiek zaczęto z czasem dostrzegać nowe włosy. Na głowach losowych osób u których zastosowano eksperymentalną kuracje epithalonem powstawało coraz to więcej włosów. Do tej pory nie odkryto jednak co jest przyczyną takiego działania tylko u niektórych osobników.

Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

Doktor Vladimir Khavinson w wielu swoich analizach nie zauważył, by epithalon w jakikolwiek sposób wpływał negatywnie na organizm. Co więcej – nie powodował on u badanych ssaków żadnych działań niepożądanych. Swoje obserwacje prowadził na myszach, gdzie u jednej z nich zauważył zaskakujące rezultaty kuracją epitalonem. Otóż doktor podał związek starej mysiej samicy, która nie była już płodna. Po ok. dwóch tygodniach leczenia mysz odzyskała płodność, zaszła w ciążę i urodziła młode. Na sobie i swoich współpracownikach Khavinson zaobserwował, że kuracja epitalonem zmniejszyła śmiertelność u ludzi w podeszłym wieku 1,8 razy w okresie 6 lat obserwacji. Mimo że stworzony przez Khawinsona syntetyczny epithalon jest opatentowany i oznaczony znakiem handlowym (dopuszczony w Związku Radzieckim w 1990 roku i stosowany gerontologii), żadna z zachodnich firm farmaceutycznych nie przeprowadziła na nim badań.

Dodatkowo warto wiedzieć, że epitalon był badany pod kątem działania przeciwnowotworowego, a także jako stymulator szyszynki do produkowanie melatoniny – hormonu snu. Epitalon wykazuje również właściwości regenerujące siatkówkę oka oraz mózg, powodując wzrost aktywności neuronalnej w rejonie korowym.

Który epithalon wybrać?

Do dalszych badań warto wybrać epithalon ze sprawdzonego źródła, gdzie na bieżąco poddaje się go analizie w certyfikowanym, polskim laboratorium. Jest to szczególnie ważne, by miejsce badania było renomowane, a metoda skuteczna.

Związek epithalon powinien charakteryzować się wysokim stężeniem substancji głównej, czyli epitalonu. Jest on peptydem składającym się z 4 aminokwasów: Ala-Glu-Asp-Gly – każdy z nich powinien znajdować się w odpowiedniej proporcji. W badaniach zalecano przyjmowanie substancji 1 raz dziennie, w dawkach 1mg każda przez okres 60-90 dni. Cykl ten powtarzano co każde sześć do dwunastu miesięcy. Epitalon stosowany jest nieprzerwanie, od lat 80. w Rosji w nauce o procesach starzenia i w analizach klinicznych, także na komórkach ludzkich.

Podsumowując, epitalon mógłby być wartym uwagi, głównie za sprawą udowodnionych właściwości anti-aging oraz regulujących rytm dobowy.

Sprawdź inne artykuły