Naturalny Hormon wzrostu (somatotropina, GH) jest polipeptydowym hormonem zbudowanym z około 191 aminokwasów. Wytwarza go płat przysadki mózgowej, odpowiadając tym samym na regulację przez somatostatynę (hamuje wydzielanie hormonu wzrostu) oraz somatoliberynę (zwiększa wydzielanie GH).Ludzki naturalny hormon wzrostu najsilniej uwalnia się w okresie wzrastania (dojrzewania), jednak produkowana jest nie tylko przez młode organizmy, ale obecna jest również u osób dorosłych, choć wraz z wiekiem w coraz mniejszej ilości. Niebezpieczny dla ustroju jest zarówno nadmiar hormonu wzrostu, jak i jego niedobór. Wystąpienie zarówno pierwszej jak i drugiej sytuacji może prowadzić do pojawienia się anomalii wzrostowych, zaburzenia wzrastania oraz poważnych zaburzeń i chorób. Jest to między innymi gigantyzm i akromegalia. Stąd, jeśli zachodzi podejrzenie niewłaściwego poziomu hormonu wzrostu u danej osoby, lekarz zleca wykonanie badania polegającego na pomiarze GH.Syntetyczny Hormon wzrostu (hGH, Somatotropina) to rekombinowana, syntetyczna wersja ludzkiego hormonu wzrostu wydzielanego w przysadce.
Syntetyczny Hormon wzrostu to hormon peptydowy, zbudowanym z łańcucha 191 aminokwasów. Przez większość osób substancja znana jest ze swojego działania zwiększania siły i masy mięśniowej, a także stymulowania wzrostu komórek mięśniowych, tkanki chrzęstnej oraz kości.
Somatropine wykorzystuje się bardzo często w medycynie pod kątem zaburzeń wzrostu u małych dzieci oraz wszystkich chorobach w których wystąpić może nagły spadek masy mięśniowej. Powszechnie wykorzystuje się również Hormon Wzrostu w kuracjach anty-ageingowych.
Mechanizm działania hormonu wzrostu
Hormon wzrostu działa poprzez wiązanie się z receptorami GHR. Syntezowanie receptorów hormonu wzrostu (GHR) jest indukowane przez estrogeny, insulinę oraz przez sam w sobie hormon.
Działanie zwiększające mase mięśniową oraz siłę wywoływane jest w sposób pośredni za pomocą insulinopodobnych czynników wzrostu (IGF) oddziaływujących na dane receptory.
IGF-1 (jeden z dwóch typów IGF) wykazuje działanie typowo anaboliczne, natomiast IGF-2 ma działanie podobne do insuliny.
Efekty działania syntetycznego HGH
Głównym działaniem jest przede wszystkim nasilenie regeneracji. Jego stosowanie może również wiązać się ze wzrostem wszystkich narządów i tkanek (tutaj różnice będzie warunkowała wysokość dawek).
Bezpośrednie efekty stosowania hormonu wzrostu to:
– nasilenie rozpadu w tkance tłuszczowej
– nasilenie glukogenogenezy i glikogenogenezy w wątrobie
– stymulacje produkcji insuliny
– zwiększenie produkcji IGF
Działania hormonu są przeciwstawne do działań insuliny. Efekt pośredni stosowania HGH to nasilenie anabolizmu (poprzez IGF-1)
Hormon wzrostu GH ma także wpływ na gospodarkę węglowodanową, dzięki czemu m.in. zwiększa uwalnianie glukozy z wątroby. Ponadto dzięki temu hormonowi kondycja skóry jest na wysokim poziomie, czyli jest odpowiednio gruba i gładka. Jeszcze innym zadaniem somatotropiny jest dbanie o optymalny stan koncentracji oraz dobry nastrój.
Efekty uboczne hormonu wzrostu
Główny efekt uboczny hormonu wzrostu to wpływ na gospoarke glikemiczną, może to prowadzić do insulinooporności a potem cukrzycy.
Dodatkowo wystąpić może retencja wody, problemy z ciśnieniem, a w niektórych przypadkach cieśń nadgarstka. W dłuższej perspektywie czasu możliwe jest też wystąpienie hiperprolaktynemii czy nawet niedoczynności tarczycy. Warto tutaj wspomnieć, że większość poważnych efektów ubocznych można było dostrzec przy długotrwałym stosowaniu wysokich dawek hormonu.
Dawkowanie hormonu wzrostu
Hormon wzrostu przyjmuje się w postaci iniekcji podskórnych lub też domięśniowych. Okres półtrwania HGH to około 4/5h, Natomiast wzrost IGF-1 odpowiedzialnego za anabolizm następuje około 120 minut od podania i utrzymuje się nawet dobę.
1 jednostka hormonu jest odpowiednikiem 0,33mg substancji. Jeśli chodzi o sport, dawkowanie odbywa się w zakresie 1-6 jednostek raz dziennie lub podzielonych na dwie porcje. Optymalne okresy przyjmowania to: rano i/lub przed snem.
Jeśli chodzi o anty ageing, wystarczające dawki będą wahały się od 1-3 jednostek dziennie.
Czy hormon wzrostu można z czymś łączyć?
Hormon wzrostu może być stosowany zarówno w okresie budowania masy mięśniowej jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Najpopularniejsze połączenie z wykorzystaniem hormonu wzrostu to: HGH+Insulina.
W okresie redukcyjnym do HGH można by dodać sarm GW-501516 i SR9009, oraz nawet dodatkowo Fragment hormonu wzrostu czyli FRAG 176-191. Mogłoby się wydawać że dodatek fragmentu hormonu do hormonu jest bezsensowny, jednak badania wykazały, że zwiększa on jeszcze bardziej zdolności lipolityczne HGH.
HGH będzie również dobrym środkiem wspomagającym leczenie urazów i kontuzji. W tym przypadku, w zależności od urazu można połączyć go z BPC-157, TB-500, GHK Cu czy też PEG MGF.
Podsumowanie
Syntetyczny Hormon wzrostu to substancja o wszechstronnym działaniu, wykorzystywana zarówno w medycynie, sporcie oraz kuracjach anti age.
Oczywiście należy pamiętać, że ma bardzo duży wpływ na większość procesów organizmu a skutki uboczne wynikające z niewłaściwego stosowania są ogromne.