Skip to content

BPC 157 – wszystko, co powinieneś wiedzieć o jego cennych właściwościach

Peptydy Biowell

BPC 157 należy do grupy peptydów regenerujących. Czym jest BPC 157, w jaki sposób może działać na organizm, kto powinien się zdecydować na BPC 157 i czy jest to legalna substancja? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym eksperckim artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie jest BPC 157?

BPC to skrót od angielskiego sformułowania body protection compound, czyli w wolnym tłumaczeniu związek chroniący organizm. Zatem już z samej nazwy możemy wywnioskować, że jest to substancja pozytywnie wpływająca na nasze ciało. Ale po kolei – czym dokładnie jest BPC 157? Otóż jest to mieszanka peptydów pozyskiwanych w syntetyczny sposób. Są one produkowane na wzór tych samych związków, które jest w stanie stworzyć ludzki organizm. Oznacza to, że jest to swego rodzaju zamiennik i substancja uzupełniająca, gdy brakuje go w ciele. Jak podaje jedno z badań chorwackich ortopedów (a przytaczanych badań o pozytywnych właściwościach BPC 157 w tym artykule będzie wiele), peptyd ten jest w pełni bezpieczny, ponieważ jest już znany przez organizm i doskonale wykorzystywany. Do czego dokładnie? O tym dowiecie się z kolejnych akapitów.

BPC 157 – jakie jest jego działanie?

BPC 157 w organizmie naturalnie jest wykorzystywany do regeneracji oraz poprawy funkcjonowania układu trawiennego. Jednak to jego wpływ na zdolność regeneracji tkanek jest najczęstszym obiektem zainteresowania badaczy. W wielu badaniach na zwierzętach wykazano, że BPC 157, czyli pentadekapeptyd pochodzący z ludzkiego soku żołądkowego, wspomaga gojenie różnych tkanek, w tym skóry, mięśni, kości, więzadeł i ścięgien. Jednak jego podstawowy mechanizm nie został w pełni wyjaśniony. Dlatego warto zgłębić ten temat i nadal badać BPC 157 pod tym kątem.

Jakie są zalety przyjmowania BPC 157?

BPC 157 jest substancją przeznaczoną do dalszych badań. Polegają one np. na podawaniu jej zwierzętom, m.in. szczurom w celu sprawdzenia ich działania. To właśnie na podstawie tego typu badań można wywnioskować, że BPC 157 przynosi dla organizmu wiele korzyści, takich jak:

  • Szybsza ogólna regeneracja,
  • Zmniejszenie bólu w uszkodzonych obszarach,
  • Przyspieszenie gojenia się wielu różnych ran, w tym ścięgien, więzadeł, mięśni, układu nerwowego, układu pokarmowego, zębów i kości,
  • Zwiększenie poziomu receptorów hormonu wzrostu,
  • Leczenie i zapobieganie powstawiania wrzodów,
  • Poprawienie funkcji trawiennych,
  • Leczenie nieswoistego zapalenia jelit,
  • Przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi leków przeciwzapalnych na błonę śluzową jelit,
  • Ochrona wątroby przed toksycznymi urazami (np. alkoholem, antybiotykami) i wsparcie gojenia,
  • A nawet pomoc w wyleczeniu zapalenie przyzębia.

Oznacza to, że nawet jeśli do tej pory badania wykonywane były na zwierzętach lub na pacjentach ochotnikach, o czym nie mówi się oficjalnie, to BPC-157 przynosiło same korzyści, bez zauważalnych skutków ubocznych.

Stosowanie BPC 157 w zależności od potrzeb

 

BPC 157 w sporcie

BPC-157 dla sportowców zalecane jest przede wszystkim w kontekście szybszej regeneracji. Za sprawą ciężkich, częstych progresujących treningów ich organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować. To właśnie dzięki BPC-157 mogą oni liczyć na wsparcie w tym procesie, co udowodniło wiele przeglądów i analiz. Podobnie badania te wykazują, że BPC 157 może znacznie wpłynąć na zwiększenie masy mięśniowej, o czym szerzej można przeczytać w raporcie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20190676/

BPC-157 nie znajduje się na liście środków dopingujących WADA i USADA (https://www.usada.org/spirit-of-sport/education/bpc-157-peptide-prohibited/). Substancję BPC 157 stosuje wielu sportowców w Polsce oraz za granicą. Są to głównie osoby borykające się z mikrourazami lub uprawiają sporty, które są bardziej urazowe np. piłka nożna, futbol amerykański, MMA, kulturystyka, narciarstwo, tenis czy boks.  

BPC 157 a układ pokarmowy

Jak już wcześniej wspominaliśmy BPC 157 to peptydy wytwarzane m.in. w soku żołądkowym. Nic więc dziwnego, że substancja ta doskonale wspiera układ pokarmowy, co można wywnioskować z badania amerykańskich naukowców. W analizie tej uwzględniono ochronę żołądka i błony śluzowej jelit jako jednego z wielu cech związku BPC 157.

 

BPC na poprawę funkcjonowania organizmu

BPC 157 może znacznie poprawić funkcjonowanie całego organizmu, poprzez np. lepsze wchłanianie się substancji odżywczych, w tym witamin. Dzięki jednemu z badań wiemy, że BPC-157 ułatwia przepuszczalność jelit. Zatem zarówno je chroni, jak i regeneruje kosmki jelitowe. Dodatkowo regeneruje – o czym już dobrze wiemy, co dotyczy nie tylko mięśni, ale wszystkich tkanek miękkich, więzadeł, a nawet kości, w tym zębów. Związek ten jest stosowany w wielu kliniakach Welness w USA jako świetne rozwiązanie poprawiające samopoczucie.

 

Efekty stosowania BPC 157

Należy pamiętać, że BPC 157 nie jest wprowadzone na rynek jako suplement diety, zatem efekty jego działania zostały wywnioskowane z wielu badań przeprowadzonych na zwierzętach, ochotnikach i osobach, które stosowały ten związek na własną rękę, a o swoich doświadczeniach piszą na forum. Według nich pierwsze efekty można odczuć już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania BPC 157. Jest to jednak zależne od formy substancji i sposobu podania, co szerzej opiszemy w kolejnych akapitach.

Do efektów stosowania BPC 157 zalicza się zatem:

  • Szybszą regenerację urazów, kontuzji i mięśni po intensywnym treningu, przede wszystkim siłowym.
  • Działanie przeciwstarzeniowe związane ze stymulacją produkcji kolagenu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9403790/). Ta zdolność BPC-157 jest wykorzystywana przez np. ortopedów podczas leczenia kontuzji u pacjentów.
  • Poprawę funkcjonowania mózgu, w tym zdolności koncentracji i zapamiętywania.
  • Zwiększenie kondycji – subiektywne odczucie mniejszego zmęczenia po wysiłku oraz większej pojemności płuc, co jest związane z angiogenezą po zażyciu BPC 157. To nic innego jak poszerzenie i rozrost włosowatych naczyń krwionośnych.
  • Zmniejszenie niezdiagnozowanego bólu, np. pleców według subiektywnych opinii osób stosujących BPC 157. Wiele na ten temat można poczytać na forach sportowych i nie tylko: https://forums.mixedmartialarts.com oraz https://www.reddit.com
  • Lepsze wchłanianie witamin i minerałów z układu pokarmowego.
  • Podkręcenie termogenezy organizmu co może przyczyniać się do redukcji tkanki tłuszczowej – niektóre osoby stosujące BPC 157 zauważyły u siebie większą potliwość i podniesienie temperatury ciała.
  • Lepsza tolerancja przyjmowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, np. opioidów.
  • Odwracanie skutków przyjmowania używek, m.in. alkoholu, antybiotyków i narkotyków poprzez działanie detoksykujące i regenerujące. Dlatego BPC 157 jest przepisywane przez lekarzy w USA.
  • Działanie neuroprotekcyjne – ochrona Twoich nerwów, np. przed uszkodzeniem w wyniku przyjmowaniach leków lub cukrzycy.

Neuroprotekcja przeciwdziała również stanom depresyjnym, co zostało zauważone w jednym z badań nad BPC 157. Wykazano także działanie BPC 157 na hipokampy szczurów, co w uproszczeniu wpływa na pozytywną interakcję z serotoniną – hormonem szczęścia.

Jak długo należy stosować BPC 157?

Z tego względu, iż BPC 157 nie jest dopuszczony jeszcze do spożycia w Polsce ze względu, że jest to spora nowość na rynku, nie ma dokładnych, oficjalnych wytycznych na ten temat w języku polskim. Jednak BPC jest w pełni legalne w USA i przepisywane przez niektórych lekarzy oraz stosowane w klinikach Wellness. Z informacji oraz doświadczeń osób przyjmujących BPC 157 i wyników badań na zwierzętach można wysnuć wnioski, że to, jak długo należy przyjmować BPC 157 to kwestia indywidualna, zależna od potrzeb i przyjmowanych dawek. Niemniej okres ten wynosi od 6 do 12 tygodni – nie dłużej. Po 2-4 tygodniowej przerwie można powtórzyć kurację. Oczywiście jest to związane z formą przyjmowania BPC-157, co dokładniej opiszemy poniżej.

Dawkowanie BPC 157, a jego sposób podania

Do tej pory mamy dostępne trzy sposoby podania substancji BPC 157. Są to:

  • Iniekcje domięśniowe,
  • Przyjmowanie kapsułek,
  • Aplikacja donosowa w sprayu.

Którą z opcji wybrać? Jest to zależne od tego, jak reagujemy na poszczególne metody. Uważa się, że iniekcje domięśniowe są nawet 20-40 proc. skuteczniejsze, jednak nie każdy lubi i umie wykonać zastrzyk. Są one wybierane miejscowo w przypadku kontuzji danego obszaru. W wielu źródłach możemy wyczytać, że optymalną dawką substancji w iniekcji domięśniowej to 250-1000 mikrogramów (nie miligramów) lub 125-250 dwa razy dziennie, w zależności od masy ciała, poziomu bólu i potrzeb.

Przyjmowanie kapsułek nie sprawia problemu, ponieważ są one dozowane w odpowiednich proporcjach, co powinno być opisane w instrukcji. Aplikacja donosowa w sprayu jest uwarunkowana liczbą „psiknięć”. Zazwyczaj osoby przyjmujące BPC157 w sprayu muszą sami sporządzić roztwór według wytycznych dystrybutora. To właśnie stężenie roztworu determinuje liczbę aplikacji. Kluczowa jest również biodostępność danej substancji, co dokładniej zostanie opisane w akapicie poniżej.

Jeśli chcesz sprawdzić, jaka dawka będzie dla Ciebie idealna, możesz skorzystać z kalkulatora: https://peptidecalc.com/.

Warto skonsultować tę kwestię z lekarzem, np. ortopedą, fizjoterapeutą. Choć oficjalnie BPC 157 nie jest dopuszczone do użytku przez ludzi, jednak wiemy z wielu źródeł, że są one wykorzystywane w terapii przez specjalistów, co również opiszemy szerzej w kolejnych akapitach.

Biodostępność BPC 157 – kapsułki czy płyn?

Stabilność BPC 157 w kapsułkach jest dobra. Substancja ta nie jest niszczona w żaden sposób przez soki żołądkowe (ponieważ naturalnie do nich należy) zatem jest ona optymalnie przyjmowana przez organizm. Istnieją jednak wskazania na to, że płynna forma BPC 157, czyli roztwór do iniekcji lub aplikacji donosowych może być skuteczniejszy nawet o kilkadziesiąt procent. Roztwór składa się z soli fizjologicznej oraz rozpuszczonego w niej substancji BPC 157 w formie proszku.

Czy istnieją skutki uboczne związane z BPC 157?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, przyjmowanie BPC 157 nie jest obwarowane znacznymi efektami ubocznymi. Jeśli już występują, to są one bardziej związane ze skutkami powikłań wynikającymi z iniekcji. Dlatego też biodostępność BPC 157 jest na tak wysokim poziomie.

Aspekty prawne związane z BPC 157

BPC 157 w Stanach Zjednoczonych jest przepisywane przez lekarzy. W Polsce, jak do tej pory nie jest dopuszczone do sprzedaży jako produkt przeznaczony do przyjmowania przez ludzi. Nie jest on jednak nielegalny. Oficjalnie można go nabywać jako produkt do dalszych badań. Nieoficjalnie jednak wiemy, że może być on dostępny dla kontuzjowanych pacjentów i sportowców, ale także amatorów, którzy chcą wesprzeć swój organizm w regeneracji i innych wyżej wymienionych aspektach. Szczególnie że wiele badań nie wykazało żadnych działań niepożądanych. Peptyd BPC 157 nie jest także traktowany jako doping – nie znajduje się na żadnej liście substancji zakazanych.

 

W jaki sposób sprawdzić, czy BPC 157 jest dla Ciebie?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy BPC 157 jest dobrą metodą terapeutyczną, jest jej przetestowanie na własnym organizmie. Możemy być teoretykami w wielu kwestiach, jednak każde ciało jest inne, dlatego warto wypróbować ten związek, szczególnie jeśli wybierzemy sprawdzone, źródło, gdzie BPC 157 badane jest przez niezależne laboratorium. Działania niepożądane są na zerowym poziomie, a pozytywne efekty mogą sprawić, że pozbędziesz się dolegliwości, które do tej pory Cię ograniczały.

 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat BPC 157?

Z tego względu, iż jest to nowość na rynku, wiele informacji na temat BPC 157 znajduje się na zagranicznych stronach. Z nich możemy dowiedzieć się np. że BPC 157 może przeciwdziałać chorobie Parkinsona i innym związanym z degeneracją połączeń nerwowych. Więcej na temat tego peptydu możesz przeczytać w cytowanych przez nas publikacjach.

Sprawdź inne artykuły