Czy peptydy takie jak BPC-157 czy FRAG 176-191 stosowane są w kulturystyce i kosmetyce?
Peptydy takie jak BPC-157, CJC DAC, czy GHRP stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Badania nad nimi trwają w branży chemicznej, kosmetycznej i wielu innych. Jak wiadomo, sprzedawane na rynku peptydy służą tylko i wyłącznie do celów badawczych oraz mogą być używane jako materiały odniesienia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że niektóre z nich mogłyby być również pomocne w kulturystyce oraz innych sportach, a także w poprawie wyglądy i odmładzaniu.
Wygląd, odmładzanie, kosmetyka?
Niewiele osób wie, że niektóre związki peptydów mogą być stosowane w kosmetyce. Te które testowane są w kosmetyce wykazują bardzo pozytywne efekty na pobudzanie skóry do produkcji kolagenu, są więc często składnikami wielu kremów (tak, niektóre peptydy mogą wchłaniać się przez skórę) działających anti-ageing’owo. Sporo firm już teraz wdraża różne związki do swoich kremów przeciwzmarszczkowych, te które zawierają peptydy są jednymi z najdroższych na rynku. Tego typu kosmetyki mogą mieć działanie podobne do botoxu.
Peptydy kosmetyczne o których warto wspomnieć to: GHK-CU, AHK-CU, Decapeptide-12, Acetyl Hexapeptide-38, Argirelin i Leuphasyl.
Peptydy mogą być użyte do uzyskania, mocnej równomiernej opalenizny, nawet przy niewielkim czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Mowa tutaj o środku Melanotan 2, który oczywiście wciąż jest w fazie eksperymentalnej.
Wypadanie włosów, łysienie również jest już obszarem badań przy użyciu peptydów. Mowa tutaj o Epithalonie (którego wspomaganie porostu nowych włosów jest tylko „efektem ubocznym”, a jego zastosowanie jest o wiele bardziej szerokie) oraz wspomnianym wczesniej GHK-CU.
Peptydy w kulturystce?
Jeśli chodzi o sportowców oraz kulturystów to eksperymentują oni często na własną rękę z różnymi peptydami. Oczywiście nie ma co się oszukiwać, że peptydy mogą zastąpić sterydy anaboliczne, ale dla wielu osób to po prostu „bezpieczniejsza” alternatywa bez użycia SAA. Kulturyści używają również peptydów jako uzupełnienie cykli sterydowych osiągając często o wiele lepsze efekty niż przy użyciu mocniejszych i o wiele bardziej wyniszczających środków.
W zależności od efektu, jaki kulturysta chce osiągnąć, istnieją rozmaite peptydy które wykorzystują do tych celów.
Jeśli chodzi o uwolnienie hormonu wzrostu mogą to być: GHRP-2 , GHRP-6 , CJC-1295 with DAC, Ipamorelin.
Pod kątem redukcji tłuszczu i odchudzania będzie to: HGH Fragment 176-191.
Regeneration , injury prevention , recovery after injuries: BPC-157 , TB-500 , GHK-CU Peptydów funkcjonalnych jest oczywiście o wiele więcej. Prawdopodobnie kulturyści i sportowcy stosują te substancje zamiennie, a wszystko zależy od określonego przez nich celu.
Tak, jak już wspominaliśmy 90% peptydów jest wciąż w fazie testów. Żaden nie był testowany na ludziach ani zwierzętach, tak więc ewentualne efekty uboczne nie są możliwe do przewidzenia.
Badania wskazują, że większość peptydów mogłaby być bezpieczna dla ludzi w określonych dawkach, jednakże dane nie są wystarczające, aby zezwolić na ich stosowanie.